Symfonia. Biznes gotowy na zmiany

Jak systemy HR pomagają w organizacji ocen pracowniczych, zarządzaniu celami i przekazywaniu informacji zwrotnej? [WEBINARIUM]

Anna Oleszczuk

Anna Oleszczuk

HR

Długość czytania:

26 kwietnia 2021

Okresowa ocena pracownika to istotne narzędzie wspierające rozwój kompetencji oraz realizację wyznaczonych celów. Pomaga analizować postępy oraz osiągnięcia pracowników, poprawia wydajność i jakość pracy oraz wspiera w wyrównywaniu luk kompetencyjnych między osobami zajmującymi te same stanowiska. Co więcej, ocena pracownika i weryfikacja stopnia realizacji postawionych celów jest dobrym pretekstem do bieżącej komunikacji oraz przekazania informacji zwrotnej między członkami zespołu, a przełożonym.

Do efektywnego przeprowadzenia tego procesu warto jednak zaangażować odpowiednie systemy HR, które pomogą menedżerom i działom kadr w zarządzaniu ocenami, celami oraz przekazaniu feedbacku. Sprawdź, jakie praktyczne korzyści może przynieść Twojej firmie odpowiednie narzędzie.

 

 

 

Jak systemy informatyczne wspomagają HR

Bezpłatne webinarium 31 maja 2021 r.

Weź udział w bezpłatnym webinarium „Jak systemy HR pomagają w organizacji ocen pracowniczych, zarządzaniu celami i przekazywaniu informacji zwrotnej?”, podczas którego Anna Oleszczuk opowie m.in. o:

  • Praktycznych narzędziach wspierających ocenę pracowników, wyznaczanie celów oraz przekazywanie informacji zwrotnej
  • Dlaczego ocena pracownika jest ważna i jakie są aktualne trendy w tym zakresie?
  • Istocie komunikacji między pracownikiem a przełożonym

Zapisz się na webinarium i dowiedz się, co możesz zyskać dzięki wprowadzeniu okresowej oceny pracowników oraz jak systemy HR mogą Ci w tym pomóc.

Weź udział!

Termin: 31 maja 2021 r., godz. 11.00-12.00

Prowadząca:

Anna Oleszczuk

Jest związana zawodowo z obszarem HR od ponad 5 lat, zajmując stanowiska na różnym szczeblu: od asystentki po kierownika działu. Ma na koncie wdrożenie autorskiego portalu pracowniczego dla ok. 12 000 pracowników, w tym na stanowiskach robotniczych. Absolwentka studiów na kierunku Zarządzanie Zasobami Ludzkimi oraz studiów podyplomowych na kierunku Prawo Pracy. Nieustannie realizuje misję zawodową polegającą na eliminowaniu biurokracji i zbędnej papierologii w HR. Stara się odczarować dotychczasowe postrzeganie HR jako roli administracyjnej w firmach. Obecnie zajmuje się sprzedażą rozwiązań cyfrowych dla kadr.

 

Przeglądaj tematy tego artykułu:

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane kategorie

Planowanie
długoterminowe

Planowanie
globalne

Procesy
biznesowe

Zgodność
z prawem

Słownik Symfonii

Prowadzenie firmy może być pełne wyzwań, a jednym z nich jest fachowy żargon, który trzeba rozumieć. Nasz słownik wyjaśnia pojęcia w prostych słowach – od A do Z.
Wyświetl słownik