Symfonia. Biznes gotowy na zmiany

Co JPK mówi o sytuacji finansowej Twojej firmy? [PODCAST]

Magdalena Marzec

Magdalena Marzec

Communications & Content Marketing Specialist

Długość czytania:

1 lutego 2021

Dla wielu przedsiębiorców to uciążliwy obowiązek, ale okazuje się, że dzięki JPK można dokładnie przyjrzeć się sytuacji finansowej swojej firmy. Jak to zrobić?

O tym rozmawiamy z Agnieszką Gajewską, prezes zarządu MAKTE Kancelaria Audytorów i Doradców; wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Księgowych w Polsce oddział Warszawa, członkinią zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce oraz z Bogdanem Zatorskim, ekspertem ds. konsultingu biznesowego Sage.

Z podcastu dowiesz się m.in.:

  • Jakie jeszcze dane można wyciągnąć z JPK?
  • Co jest dostępne od razu, o czym wiemy, a co np. uryte nieco głębiej w raportach?
  • Czego w tych raportach jeszcze nie ma?
  • Co z tymi danymi można zrobić?
  • Czego z reguły się nie robi, a można?

Dla wielu przedsiębiorców to uciążliwy obowiązek, ale dzięki JPK można dokładnie przyjrzeć się sytuacji finansowej swojej firmy. Jak jednak to zrobić?

Bogdan Zatorski: Ta teza jest jak najbardziej uzasadniona. Proszę zwrócić uwagę, że JPK to w zasadzie sposób dzielenia się informacją ustrukturalizowaną, uporządkowaną. Taką, po której wiadomo, w którym miejscu i jakich informacji można się spodziewać. Obecnie mamy bardzo szeroki zakres tych danych, które w plikach JPK są publikowane. Są to dane podatkowe, takie jak na przykład JPK_VAT, ale nie tylko, również dane rachunkowe, chociażby JPK_KR. To bardzo dobre źródło informacji, które składają się na księgi rachunkowe danego podmiotu. Największym problemem przed erą JPK, z jakim stykali się przedsiębiorcy było uporządkowanie informacji, czyli zbudowanie takich narzędzi, raportów, w którym można było się spodziewać w ściśle określonym miejscu danych. Pliki JPK spełniają dokładnie taką funkcję.

Bardzo łatwo jest takie dane odczytać w arkuszu kalkulacyjnym, a następnie wykorzystać je w swego rodzaju raportach, zestawieniach, analizach, czy raportach porównawczych. W tym znaczeniu JPK to nie są tylko dane podatkowe. To nie są tylko dane, które organ podatkowy od nas wymaga. Ich wykorzystanie jest nieporównywalnie szersze. To skarbnica informacji, którą można wykorzystać z korzyścią dla przedsiębiorstwa.

Sage Advice: Jakie dane znajdują się w JPK?

Agnieszka Gajewska: Trzeba sobie zdać sprawę, z tego, że te ustrukturyzowane dane, które mamy na wyciągnięcie ręki są niezwykle szerokie i nie ograniczają się tylko do tego, co pierwotnie było wymagane jeśli chodzi o prowadzenie ksiąg rachunkowych, bo chociażby w JPK_KR mamy informacje o walutach, również o tym, w jakiej walucie została ujęta transakcja w księgach rachunkowych. To cenna wiedza dla firmy działającej na rynkach międzynarodowych. JPK_FA zawiera natomiast wszystkie informacje dotyczące faktury. Plik kontrolny wyróżnia następujące kategorie faktur ujmowanych w elektronicznym pliku: zwykłe faktury (VAT), faktury korygujące, faktury zaliczkowe oraz pozostałe faktury. Jeżeli połączymy to z kolejnymi danymi, które przynosi nam JPK_MAG, związany z obrotem magazynowym to od razu mamy marżę i to bardzo szczegółową.

Jak sprawnie i skutecznie zarządzać firmą?

Przeglądaj tematy tego artykułu:

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Rekomendowany kolejny artykuł:

Więcej na ten temat:

Powiązane kategorie

Badania

Liderzy
Symfonii

Po godzinach

Wybór
redakcji

Słownik Symfonii

Prowadzenie firmy może być pełne wyzwań, a jednym z nich jest fachowy żargon, który trzeba rozumieć. Nasz słownik wyjaśnia pojęcia w prostych słowach – od A do Z.
Wyświetl słownik