Symfonia. Biznes gotowy na zmiany

Jakie korzyści w biznesie daje chmura obliczeniowa?

Bartłomiej Stopa

Bartłomiej Stopa

dyrektor ds. rozwoju technologicznego w Symfonii

Długość czytania:

19 maja 2022

Jakie korzyści w biznesie daje chmura obliczeniowa?

 

Okres pandemii przyniósł rozwój różnych form pracy zdalnej, co przyśpieszyło wykorzystanie przez firmy rozwiązań dostępnych w chmurze obliczeniowej.

 

Pandemia jedynie nasiliła trend, który już od ponad dekady wyraźnie się uwidaczniał. Przedsiębiorstwom po prostu opłaca się opierać procesy biznesowe na chmurze, co przynosi nie tylko korzyści finansowe, ale także szereg innych benefitów.

 

Wraz z wybuchem pandemii firmy – najczęściej z potrzeby wsparcia pracy zdalnej, ale też w wyniku prostej kalkulacji czy kierowania się biznesową intuicją – jeszcze intensywniej zwróciły się ku chmurze w poszukiwaniu nowych możliwości rozwoju, poprawy jakości pracy i zwiększenia efektywności działania.

Obecnie rozwiązania biznesowe w modelu cloud computing w jakimkolwiek stopniu wykorzystuje ponad 90% przedsiębiorstw. Wśród tej grupy 4 na 5 podmiotów (79%) odnosi z tego powodu przynajmniej trzy korzyści (dane z międzynarodowego badania rynku „Cloud Outcomes” zrealizowanego przez firmę Accenture, listopad 2020 r.).

Gdy mówimy o rozwiązaniach informatycznych udostępnianych w chmurze, zazwyczaj podkreślamy takie uniwersalne wartości, jak zwinność, elastyczność, szybkość działania, wygodę czy mobilność. W jaki jednak sposób wartości te przekładają się na realne rezultaty przedsiębiorstw?

Najczęściej wymieniane przez firmy korzyści z wykorzystania modelu cloud computing to:

 • większe możliwości wdrażania nowoczesnych technologii wykorzystujących analitykę biznesową, Big Data, sztuczną inteligencję, uczenie maszynowe i Internet Rzeczy (IoT),
 • poprawa efektywności w takich obszarach, jak: obsługa i współpraca z klientami (wzrost poziomu ich satysfakcji), wykorzystanie danych przetwarzanych w firmie, bieżąca działalność operacyjna,
 • zmniejszenie kosztów, rozumiane jako redukcja wydatków na sprzęt, oprogramowanie i pamięci masowe oraz jako redukcja wydatków na zapewnienie zgodności działania firmy z regulacjami wewnętrznymi i zewnętrznymi.

 

Rozwiązania z chmury wspierają firmy w rozwoju i wdrażaniu innowacji

Przedsiębiorstwa, które wzięły udział we wspomnianym badaniu, podkreślały fakt, iż dostęp do rozwiązań w chmurze obliczeniowej jest tym czynnikiem, który ułatwił im rozwój i wdrażanie innowacji. Jak należy rozumieć te ogólne pojęcia? Oczywiście, perspektywa przedsiębiorcy zależy od wielu czynników, takich jak skala działania, specyfika rynku czy branży, a w kontekście korzyści z użytkowania chmury dochodzą jeszcze takie elementy, jak zakres i cel wykorzystania rozwiązań informatycznych do prowadzenia działalności.

Wybierz chmurowe rozwiązania od Symfonii dla siebie!

Między 30 a 40% przedsiębiorstw zaznacza, że to właśnie zmiana modelu użytkowania oprogramowania i migracja do chmury pozwoliła im pchnąć firmę naprzód. Mało tego, doświadczenie rozwoju i możliwości wdrażania innowacji objawiło się w czasie dla większości firm trudnym, czyli w okresie pandemii.

Jakie zatem korzyści wskazały firmy, które wykorzystują rozwiązania chmurowe? Oto one:

 • lepsza integracja danych i informacji, dzięki której firma może doskonalić swoje produkty i jednocześnie lepiej przewidywać zachowania klientów (40% wskazań);
 • możliwość testowania nowych rozwiązań bez ponoszenia znacznych kosztów związanych z wprowadzaniem ich na rynek (39%);
 • zwiększenie w firmie możliwości analizowania danych i zarządzania informacją (38%);
 • łatwiejsza adaptacja nowych technologii przez firmę (38%);
 • skrócenie okresu potrzebnego na wprowadzenie nowych produktów na rynek / time-to-market (36%);
 • zwiększenie możliwości rozwoju innowacyjnych produktów i usług (34%);
 • zdobycie nowych udziałów w rynku (32%).

Czas to pieniądz,

Jak usprawnić pracę biura rachunkowego dzięki Symfonia eBiuro

Bezpieczeństwo informacji to już nie obawa, lecz korzyść

Ciekawym aspektem w kontekście przetwarzania danych w chmurze jest ewolucja podejścia do bezpieczeństwa informacji. Jeszcze kilka lat temu wśród sceptyków dominował głos, że słabą stroną modelu cloud computing jest możliwość naruszenia danych przez strony trzecie.

Podkreślali oni, że informacje firmy, nierzadko o charakterze poufnym, są przetwarzane poza jej siedzibą, co stwarza realne ryzyko. Tu warto podkreślić, że w 2017 roku na tym polu nastąpiło pewne przełamanie w opiniach. Jeszcze w 2016 r. kwestie bezpieczeństwa danych dla ponad połowy badanych firm były postrzegane jako istotna bariera wejścia w chmurę.

Ale już w 2017 r. ponad połowa przedsiębiorców uznawała, że powodem wyboru rozwiązania z chmury jest właśnie możliwość zwiększenia poziomu bezpieczeństwa informacji. Tym samym przetwarzanie w chmurze w tym kontekście zaczęło być utożsamiane częściej jako korzyść niż realne ryzyko czy zagrożenie, a dziś poziom zaufania do cloud computing wśród firm wzrósł do aż 73–74% i stanowi jeden z trzech głównych czynników przesądzających o przejściu od tradycyjnego modelu przetwarzania do chmury.

 

Korzyści z rozwiązań chmurowych: Co mówią analitycy?

Z opublikowanych prognoz dotyczących rozwoju rynku IT wynika, że w najbliższych dwóch latach sektor ten będzie rósł w tempie ponad 20%. W opinii analityków IDC wydatki firm na infrastrukturę chmurową wzrosną w br. o 21,7%.

Z kolei Gartner szacuje, że w 2022 r. wartość rynku usług w chmurze przekroczy 332 mld dolarów, a w roku 2023 dobije do 400 mld (prognozowany wzrost to ok. 20%). Skąd tak duża dynamika? Wydaje się, że nie byłaby ona możliwa, gdyby nie konkretne korzyści, jakie firmy odnoszą z cyfrowej transformacji, a przecież to właśnie chmura jest jej filarem.

Wybierz chmurowe rozwiązania od Symfonii dla siebie!

Już w 2016 r. firma Dell w oparciu o przeprowadzone badanie stwierdziła, że ponad połowa firm (53%), które inwestują w rozwiązania chmurowe i big data osiąga wzrost przychodów szybciej w porównaniu do swoich konkurentów, którzy na tym polu wykazują mniejszą aktywność.

E-teczka pracownicza w programie Symfonia ERP Kadry i Płace

 

Ten obraz może dopełnić lista 12 korzyści z wykorzystania cloud computing opublikowana w jednym z raportów „State of IT” przez firmę Salesforce, która od początku swojej działalności budowała swoją pozycję wyłącznie dzięki rozwojowi platform i aplikacji udostępnianych w chmurze.

Raport powstał na podstawie globalnych badań przeprowadzonych wśród przedsiębiorców, którzy oceniali korzyści wynikające z przetwarzania danych w chmurze.

Lista ta obejmuje następujące punkty:

 • redukcję kosztów,
 • wyższy poziom bezpieczeństwa,
 • elastyczność w działaniu i korzystaniu z rozwiązań IT,
 • mobilność, wsparcie pracy zdalnej,
 • lepszą integrację danych i tym samym lepszy wgląd w dostępne w firmie informacje,
 • poprawę współpracy między pracownikami i między działami w firmie,
 • więcej możliwości kontroli jakości (lepsze raportowanie, monitorowanie procesów itp.),
 • wyższą zdolność firmy do odzyskania sprawności po nieprzewidzianych zdarzeniach (tzw. disaster recovery),
 • skuteczniejsze przeciwdziałanie naruszeniom danych,
 • automatyczną aktualizację oprogramowania udostępnianego w chmurze,
 • wzmocnienie pozycji konkurencyjnej,
 • aspekty ekologiczne – migracja do chmury jest uznawana za działanie przyjazne środowisku.

 

Dowiedz się więcej o chmurze obliczeniowej:

Chmura obliczeniowa – co warto o niej wiedzieć?

Rodzaje chmur obliczeniowych – dla jakich usług biznesowych są przeznaczone?

SaaS, PaaS, IaaS – na czym polegają różnice w modelach usług udostępnianych w chmurze?

Rozwiązania chmurowe Symfonii dla Twojej firmy!

Przeglądaj tematy tego artykułu:

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Rekomendowany kolejny artykuł:

Więcej na ten temat:

Powiązane kategorie

Badania

Liderzy
Symfonii

Po godzinach

Wybór
redakcji

Słownik Symfonii

Prowadzenie firmy może być pełne wyzwań, a jednym z nich jest fachowy żargon, który trzeba rozumieć. Nasz słownik wyjaśnia pojęcia w prostych słowach – od A do Z.
Wyświetl słownik