Symfonia. Biznes gotowy na zmiany

Symfonia Obieg Dokumentów – Twoje cyfrowe biuro [WEBINARIUM] – materiał archiwalny

Karol Flaziński

Karol Flaziński

Długość czytania:

26 stycznia 2021

Oszczędność czasu i pieniędzy jeszcze nigdy nie były tak ważne dla firm jak teraz. W tej dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości, kiedy nasza praca i kontakty międzyludzkie przybrały zdalną formę, z pomocą całym zespołom przychodzi elektroniczny obieg dokumentów. Dzięki nowoczesnej i prostej w obsłudze platformie odzyskamy kontrolę nad przepływem firmowych dokumentów, odciążymy naszych pracowników, a także w pełni obsłużymy procesy dokumentacji kosztowych, itp.

Żeby przybliżyć możliwości, jakie zapewnia oprogramowanie Symfonia Obieg Dokumentów, specjalnie dla Państwa przygotowaliśmy spotkanie online z ekspertami – Anetą Fidler (eDokumenty Sp. z o.o.) i Karolem Flazińskim (Symfonia). Podczas webinarium, omówimy najważniejsze funkcjonalności narzędzia:

  • Rozliczanie kosztów projektów i odbytych delegacji;
  • Tworzenie i archiwizacja umów z kontrahentami;
  • Efektywne zarządzanie projektami;
  • Wprowadzanie narzędzi do cyfrowej współpracy pracowników;
  • Skuteczne narzędzia przeznaczone do komunikacji wewnątrz organizacji (np. czat, zarządzanie zadaniami, dostęp do dokumentów na jednej platformie).

Dzięki aplikacjom takim jak: kalendarz, skrzynka e-mailowa, sprawy, dokumenty, umowy, zadania, harmonogramy, obieg faktur zakupu, nasza platforma może być nieocenionym wsparciem dla księgowości i kontrolingu, administracji i sekretariatów, osób na stanowiskach zarządzających oraz managerów, a także działów marketingu, sprzedaży oraz specjalistów IT.

Jeśli jeszcze nie jesteś pewien, w jakich zadaniach może odciążyć Cię Symfonia Obieg Dokumentów oraz na czym polega obsługa tego narzędzia, weź udział w naszym bezpłatnym spotkaniu, a nasi eksperci rozwieją wszystkie Twoje wątpliwości!

Kiedy?

Poniedziałek, 8 lutego 2021 r.

Godz. 10:00 (czas trwania: ok. 90 min)

[simple_cta_button text=”Zapisz się na webinarium” link=”https://sagepl.webex.com/sagepl/onstage/g.php?MTID=ebc82380c928e40def45e944d8fbf643a”]

Prowadzący:

Aneta Fidler

Key Account Manager w spółce eDokumenty Sp. z o.o. , która jest pionierem i jednym z liderów na rynku webowych systemów informacyjnych w Polsce. Jej praca przełożyła się na optymalizację procesów biznesowych w wielu przedsiębiorstwach. Uczestniczy w kluczowym projekcie z Partnerem Symfonii Sp. z o.o. i odpowiada za wsparcie kanału sprzedaży produktu Symfonia Obieg Dokumentów.

 

Karol Flaziński

Specjalista ds. marketingu i pasjonat nowych technologii z dziesięcioletnim doświadczeniem w branży IT oraz elektroniki użytkowej. W Symfonii odpowiada za komercjalizację programów dla biznesu oraz współpracę z partnerami technologicznymi. Absolwent studiów magisterskich Wydziału Zarządzania na Uniwersytecie Warszawskim oraz podyplomowych studiów Marketingu w Sporcie w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Lubi mądrą pracę i utożsamia się ze słowami „więcej nie znaczy lepiej”.

SOD Twoje cyfrowe biuro

Przeglądaj tematy tego artykułu:

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rekomendowany kolejny artykuł:

Cyfryzacja procesu zatrudniania

Cyfryzacja procesu zatrudniania

Proces zatrudnienia nowych pracowników w okresie pracy zdalnej lub hybrydowej to spore wyzwanie dla wielu przedsiębiorstw. Z pomocą przychodzą jednak narzędzia i procedury, dzięki którym można ten proces nie tylko zoptymalizować, ale także odczuć jego pozytywny wpływ na szereg obszarów biznesowych. 

czytaj dalej

Powiązane kategorie

Badania

Liderzy
Symfonii

Po godzinach

Wybór
redakcji

Słownik Symfonii

Prowadzenie firmy może być pełne wyzwań, a jednym z nich jest fachowy żargon, który trzeba rozumieć. Nasz słownik wyjaśnia pojęcia w prostych słowach – od A do Z.
Wyświetl słownik