Symfonia. Biznes gotowy na zmiany

Jaką chmurę wybrać: prywatną, publiczną czy hybrydową? Potrzeby biznesu vs dostępna technologia

Marta Osuch

Marta Osuch

Długość czytania:

28 marca 2023

Wybór konkretnego modelu chmury – prywatnego, publicznego lub hybrydowego – zależy od kilku czynników. Chmura prywatna sprawdzi się głównie w przypadku dużych przedsiębiorstw zarządzających prywatnymi danymi klientów, z kolei publiczna okaże się idealna także dla mniejszych firm. A model hybrydowy? Sprawdź sam, które organizacje inwestują w konkretne rozwiązania chmurowe! 

Chmura prywatna – dla dużych firm i korporacji

Model prywatny stosowany jest najczęściej przez duże przedsiębiorstwa oraz korporacje – zwłaszcza te, które chcą mieć pełną kontrolę nad zasobami i zachować maksymalne bezpieczeństwo danych (np. swoich klientów). Chmura prywatna i jej infrastruktura dostosowywane są bowiem bezpośrednio do danej firmy – maszyny można więc dopasować do konkretnych wymagań prawnych. Dostępność jest w tym przypadku ograniczona – do gromadzonych informacji nie mają dostępu inni użytkownicy niż osoby pracujące w danej organizacji. O stabilność, kontrolę nad maszynami czy aktualizację systemów dba w tym przypadku dostawca usług, z kolei sama firma płaci za utrzymanie sieci i całą serwerową przestrzeń. Wdrożenie w organizacji chmury w modelu prywatnym zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa danych i pozwala na bieżące kontrolowanie usług oraz zasobów. Wiąże się ono jednak ze stosunkowo wysokimi kosztami – z tego powodu nie każda firma może pozwolić sobie na takie rozwiązanie.

Rozwiązania chmurowe Symfonii dla Twojej firmy!

Chmura publiczna – dla każdego

Chmura publiczna to rozwiązanie, z którego korzystać może każda firma oraz osoba prywatna – niezależnie od celu. Ogólnodostępny charakter sprawia, że do jej użytkowania niezbędne jest wyłącznie urządzenie z dostępem do Internetu. W tym przypadku zasoby należą do dostawców usługi. To najbardziej rozpowszechniony rodzaj cloud computingu, który wybierają także niewielkie firmy. Chmura publiczna umożliwia korzystanie m.in. z dysku czy poczty elektronicznej. Użytkownik nie musi instalować żadnego oprogramowania ani prowadzić prac konserwacyjnych, a korzystanie z modelu publicznego wiąże się z koniecznością opłaty wyłącznie za zużyte zasoby. To dobry wybór w przypadku przedsiębiorstw, którym zależy na ograniczeniu kosztów.

Przeczytaj także: Chmura prywatna, chmura publiczna i chmura hybrydowa. Czym się różnią?

Chmura hybrydowa – mocne strony modeli publicznego i prywatnego

Chmura hybrydowa to idealne rozwiązanie dla firm pragnących wdrożyć cloud computing, które nie mogą korzystać z modelu publicznego ani pozwolić sobie na korzystanie z modelu prywatnego. Łączy ona w sobie mocne strony obydwu tych modeli i sprawdza się w przypadku każdego rodzaju przedsiębiorstw, niezależnie od ich wielkości. Chmura hybrydowa wykorzystywana jest najczęściej w sektorze e-commerce oraz w firmach zajmujących się analizą danych. Dzięki niej możliwe jest jednoczesne przechowywanie wrażliwych danych i obsługa ruchu, np. w sklepie. Połączenie cech modeli publicznego i prywatnego daje możliwość przenoszenia zasobów pomiędzy dwoma środowiskami. Rozwiązanie hybrydowe pozwala na wygodne zarządzanie aplikacjami przy użyciu jednego narzędzia. Przedsiębiorstwa, które korzystają już z modelu prywatnego, mogą zdecydować się na zestawienie z chmurą publiczną, aby móc cieszyć się korzyściami obydwu modeli. Elementy wariantu hybrydowego ściśle ze sobą współpracują, a połączenie dwóch rozwiązań może dodatkowo wpłynąć na bezpieczeństwo gromadzonych danych.

Przeczytaj także: Czy sztuczna inteligencja może poprawić procesy biznesowe?

Przeglądaj tematy tego artykułu:

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *