Symfonia. Biznes gotowy na zmiany

6 popularnych mitów na temat chmury

Piotr Kowalski

Piotr Kowalski

Content Specialist w Symfonii

Długość czytania:

20 stycznia 2023

6 popularnych mitów na temat chmury

Chmura obliczeniowa to technologia, która z rok na rok zyskuje na popularności i jest dzisiaj jednym z najszybciej rozwijających się obszarów IT. Coraz więcej firm i innych organizacji na całym świecie decyduje się na przeniesienie swoich danych i aplikacji do chmury, widząc w tym wiele korzyści, takich jak skalowalność, elastyczność, redukcja kosztów czy zwiększona dostępność. Jednak wokół technologii chmurowej narosło także wiele mitów i stereotypów, które utrwalają wiele błędnych przekonań. W tym tekście postaramy się rozprawić z najczęściej powtarzanymi mitami o chmurze.

 

Mit 1: Dostępność danych jest niższa w chmurze niż w tradycyjnych rozwiązaniach

Często powtarzanym mitem jest ten, mówiący o mniejszej dostępności do danych w chmurze niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań. Fakty są jednak takie, że chmura obliczeniowa jest specjalnie zaprojektowana tak, aby zapewnić wysoką dostępność danych i aplikacji. Firmy oferujące usługi chmurowe, takie jak Amazon Web Services, Microsoft Azure czy Google Cloud, korzystają z zaawansowanych technologii, takich jak replikacja danych i skalowanie automatyczne, aby zapewnić niezawodność i wysoką dostępność.

Mit 2: Przeniesienie do chmury jest droższe niż utrzymanie własnej infrastruktury IT

Kolejnym błędnym przekonaniem jest mit o tym, że przeniesienie danych do chmury będzie kosztować więcej niż utrzymywanie własnej infrastruktury IT. Rzeczywiście, konieczne jest poniesienie pewnych kosztów na początku procesu „wchodzenia do chmury”. Jednak w dłuższej perspektywie korzystanie z rozwiązań chmurowych jest bardziej opłacalne niż utrzymywanie infrastruktury IT wewnątrz organizacji. W rzeczywistości bowiem płacimy tylko za to, czego faktycznie używamy. W przypadku zakupu własnych serwerów często okazuje się, że firmy przepłacają za zasoby, których później nie używają. Korzystanie z chmury pozwala więc na lepsze dostosowanie kosztów do rzeczywistych potrzeb biznesu.

Mit 3: Dane są mniej bezpieczne w chmurze niż przechowywane na własną rękę

To jeden z najczęstszych mitów dotyczących chmury. W rzeczywistości chmura obliczeniowa jest co najmniej tak samo bezpieczna, a najczęściej nawet bezpieczniejsza dla firmowych danych niż trzymanie ich na dyskach lub innych nośnikach wewnątrz przedsiębiorstwa. Firmy oferujące usługi chmurowe inwestują ogromne środki w bezpieczeństwo danych i aplikacji, oferując szeroki zakres narzędzi i usług, takich jak szyfrowanie, uwierzytelnianie i kontrola dostępu, które pomagają chronić dane przed nieuprawnionym dostępem.

Wypróbuj Symfonia eBiuro za darmo!

Masz na to aż 45 dni!

Mit 4: Chmura oznacza utratę kontroli nad danymi

Pojawiają się także błędne przekonania, że przeniesienie danych do chmury oznacza utratę kontroli nad nimi. W rzeczywistości firmy oferujące usługi chmurowe pozwalają na pełną kontrolę i zarządzanie danymi, umożliwiając przedsiębiorstwom i organizacjom dostęp do nich w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca. Dodatkowo wdrażane są odpowiednie zabezpieczenia chroniące dane przed nieuprawnionym dostępem. W chmurze można bowiem o wiele łatwiej konfigurować polityki i zasady dotyczące dostępu do danych, uwierzytelniania i inne bezpieczeństwa aby chronić przed niepożądanymi zagrożeniami.

Mit 5. Utrata niezależności organizacji

Niekiedy pojawiają się obawy, że chmura ogranicza swobodę działania firmy i wymusza pewne ograniczenia w zakresie elastyczności. Sceptycy uważają, że firma musi się dostosować do różnego rodzaju wymagań stawianych przez dostawców rozwiązań chmurowych, co ogranicza np. korzystanie z innych rozwiązań. Prawda jest jednak taka, że rozwiązania chmurowe pozwalają na szybką i elastyczną integrację z innymi aplikacjami i systemami, co oznacza, że nie trzeba już martwić się o kompatybilność lub ograniczenia systemowe. Korzystając z chmury elastyczność biznesowa firmy i jej niezależność w rzeczywistości wzmacnia się, a nie osłabia.

Mit 6. Chmura zastępuje całą firmową infrastrukturę IT

Mniej popularnym, ale także niekiedy pojawiającym się mitem dotyczącym chmury jest ten, w którym wyraża się przekonanie, że chmura może zastąpić cały dział i infrastrukturę informatyczną w firmie, a niekiedy, że wręcz firma musi przenieść całą swoją infrastrukturę IT do chmury. To również nie jest prawdą. Rozwiązania chmurowe mogą być wykorzystywane w różnym zakresie, na różnych poziomach – wszystko w zależności od potrzeb organizacji. Można na przykład korzystać z chmury tylko w zakresie przechowywania i/lub przetwarzania danych. Z powodzeniem można w chmurze prowadzić całą firmową księgowość bez uszczerbku dla innych działów w firmie, a z pewnością z ogromnymi korzyściami dla samego działu księgowego.

Korzystanie z rozwiązań chmurowych to nie tylko decyzja w zakresie technologii informatycznych, ale decyzja stricte biznesowa. Przed podjęciem tego kroku warto skalkulować, w jakim zakresie i w których obszarach chmura przyniesie naszej organizacji najwięcej korzyści lub oszczędności.

Z pewnością należy z rezerwą patrzeć na mity i stereotypy dotyczące chmury, które na pewno nie mogą być podstawą do podejmowania decyzji biznesowych. Warto natomiast mieć na uwadze, że rozwiązania chmurową już dzisiaj są standardem w wielu branżach i sektorach gospodarki, a firmy wybierają je by osiągać przewagę nad konkurencją.

Przeczytaj także: Bezpieczeństwo danych w chmurze

Przeglądaj tematy tego artykułu:

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Rekomendowany kolejny artykuł:

Więcej na ten temat: