Symfonia. Biznes gotowy na zmiany

Ulga na złe długi – to musisz o niej wiedzieć

Marta Osuch

Marta Osuch

.

Długość czytania:

3 czerwca 2023

Niemal każdy przedsiębiorca miał w trakcie prowadzenia swojej działalności przypadki, kiedy kontrahent nie zapłacił za otrzymany towar bądź zrealizowaną usługę. Niestety dla osób prowadzących działalność oznacza to spore kłopoty i straty, bo za sprzedane dobra podatek odprowadzić trzeba. Z pomocą takim osobom przyszło Ministerstwo Finansów, wprowadzając tzw. ulgę na złe długi. Ten przepis stwarza możliwość złożenia korekty należnego podatku. Wszystkie najważniejsze informacje na temat ulgi na złe długi postaramy się przedstawić w niniejszym artykule.

Ulga na złe długi – jak wygląda po zmianach wprowadzonych w 2020 roku?

Początkowo ulga na złe długi umożliwiała przedsiębiorcom odzyskanie należności w wysokości odprowadzonego podatku. Do 2020 roku mogła ona zostać przed przedsiębiorców wykazana tylko dla celów VAT, jednak we wspomnianym roku wprowadzono zmiany, na podstawie których osoby prowadzące działalność, które nie otrzymały od kontrahentów zapłaty za zakupione towary bądź usługi, zyskały prawo do zwolnienia z zapłaty podatku dochodowego.

Symfonia Finanse i Księgowość

Firmowa księgowość pod kontrolą!

Co trzeba zrobić, by móc skorzystać z ulgi na złe długi?

Podstawowym warunkiem uprawniającym przedsiębiorcę do skorzystania z ulgi na złe długi jest fakt nieotrzymania przez niego należności za sprzedany towar bądź usługę w okresie 90 dni od daty upłynięcia terminu płatności faktury. Termin 90 dni obowiązuje w przypadku ulgi na złe długi w podatku VAT i w podatku dochodowym.

Ulga na złe długi w podatku dochodowym

Transakcja dokonana w obrocie gospodarczym pomiędzy dwoma firmami rodzi konieczność wystawienia przez sprzedającego faktury przychodowej, zewidencjonowania jej, obliczenia zaliczki na podatek dochodowy i odprowadzenia jej do urzędu skarbowego. Nabywca może z kolei tę samą kwotę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeśli nie opłacił wystawionej przez sprzedawcę faktury. Dzięki uldze na złe długi tę ewidentną niesprawiedliwość można zniwelować poprzez obniżenie wierzycielowi a powiększenie dłużnikowi podstawy do obliczenia zaliczki na podatek.

Warto podkreślić, że w przypadku wierzyciela zmniejszenie podstawy opodatkowania jest dobrowolne, ale już w przypadku dłużnika zwiększenie podstawy opodatkowania o kwotę nieuregulowanych należności względem wierzyciela jest obowiązkowe.

Z ulgi na złe długi można skorzystać albo w zaliczce na podatek, albo wypełniając zeznanie roczne.

Przeczytaj także: Zawieszenie działalności gospodarczej – wszystko, co musisz wiedzieć

Ulga na złe długi w podatku VAT

Zasadniczo zasady korzystania z ulgi na złe długi w przypadku podatku od towarów i usług są takie same, jak w podatku PIT, z tym że aby móc odliczyć ulgę na złe długi w podatku VAT, zarówno wierzycie, jak i dłużnik muszą być czynnymi podatnikami VAT. Nie obowiązuje też przepis, że faktura, która nie została opłacona, musi mieć termin płatności po 31 grudnia 2019 roku.

Fakt skorzystania z ulgi na złe długi należy zadeklarować w nowym pliku JPK_VAT.

Przeczytaj także: Zatrudnić księgową czy prowadzić księgowość samodzielnie? Rozterki początkujących przedsiębiorców

Przeglądaj tematy tego artykułu:

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *