Symfonia. Biznes gotowy na zmiany

Sposób na onboarding pracowników w dobie pracy hybrydowej? Symfonia ERP HRcloud

Anna Starzyńska

Anna Starzyńska

Product Marketing Manager

Długość czytania:

25 października 2021

Nowa rzeczywistość pisze nowe reguły. Takie modele pracy, jakimi są forma zdalna i hybrydowa, na dobre stały się codziennością. Jednak nadal stawiają one nieznane wcześniej wyzwania wobec pracodawców i działu HR, choćby ze względu na obowiązkową digitalizację procesu zatrudniania i onboardingu.

Podpowiadamy, jak się dobrze do tego przygotować.

Czy istnieje przepis na skuteczną rekrutację zdalną? W momencie, kiedy nie mamy możliwości uściśnięcia ręki kandydatowi oraz spojrzenia mu prosto w oczy, należy opracować inne metody przyjaznego zapoznania się.

Tuż po zatrudnieniu nowej osoby, szczególnie należy zadbać o to, aby pomimo dzielącej odległości, poczuła się integralną częścią zespołu. Równie ważnym krokiem jest skuteczne zapoznanie pracownika z organizacją, jej kulturą oraz nowymi obowiązkami, a także monitorować jej postępów w nauce.

W odpowiedzi na współczesne problemy powstają narzędzia, które zapewnią „miękkie lądowanie” nowym pracownikom w firmie. Jednym z nich jest Symfonia ERP HRcloud, czyli aplikacja chmurowa powiązana z programem Symfonia ERP Kadry i Płace. Ma ona wbudowany specjalny moduł Onboarding, który ułatwia wdrożenie nowych pracowników do organizacji.

Jakie najważniejsze korzyści w rekrutacji i onboardingu przynosi organizacji aplikacja HRcloud?

1 Rekrutacja i onboarding od A do Z

Stwórz ogłoszenie o pracę i udostępniaj link do ogłoszenia gdziekolwiek potrzebujesz. Dodatkowo możesz połączyć swoje konto pracuj.pl czy GoldenLine z modułem Rekrutacja w aplikacji Symfonia ERP HRcloud. Dzięki temu przechowasz CV w jednym miejscu oraz archiwizujesz je po skończonej rekrutacji. System umożliwia także tworzenie autorskich szkoleń firmowych oraz przekazywanie dokumentacji.

Korzystaj z porad ekspertów Symfonii specjalnie dla działów kadr i płac!

2. Moduł Onboarding

Jeden z modułów aplikacji całkowicie poświęcono wdrożeniu pracowników. Za jego pomocą można stworzyć zadania dla nowych pracowników, które powinni wykonać, aby lepiej się zaaklimatyzować w firmie oraz wdrożyć w wykonywanie swoich obowiązków. Ponadto Onboarding umożliwia bieżący monitoring postępów, zarówno w wykonywaniu powyższych zadań, jak i w przejściu obowiązkowych szkoleń.

Jak efektywnie obsługiwać urlopy?

3. Koniec z chaosem informacyjnym!

Komunikatory firmowe zapewniają pracownikom bycie w ciągłym kontakcie, co szczególnie pomaga nowo zatrudnionym. Warto taki komunikator mieć, ponieważ jego brak może zachęcać pracowników do korzystania z tych zewnętrznych. A wymiana informacji firmowych poprzez niekontrolowane czaty zagraża wyciekiem danych.

4. Przyjazny interfejs aplikacji dostępnej 24/7

Intuicyjność pomaga na każdym kroku korzystania z narzędzia, co przyspiesza zrozumienie działania aplikacji. Jest to bardzo pomocne szczególnie podczas korzystania z kreatora wniosków. Dzięki aplikacji Symfonia ERP HRcloud jest to proste i szybkie, a także niweluje konieczność drukowania i zbierania podpisów obu stron.

15 tricków ułatwiających obsługę Symfonia ERP Kadry i Płace

5. Bezpieczeństwo danych

Dzięki powiązaniu z chmurą Microsoft Azure wszystkie informacje są bezpieczne. Ponadto aplikacja ma funkcję synchronizacji nieobecności i podstawowych danych osobowych i urlopowych z bazą programu Symfonia ERP Kadry i Płace. Dzięki temu dane nowego pracownika automatycznie są przekazywane do aplikacji Symfonia ERP HRcloud.

Jak zapoznać nowego pracownika z regułami i obowiązkami, kiedy nie możemy się z nim spotkać na żywo? Korzystając ze specjalnie do tego przygotowanych narzędzi. Odpowiednie wsparcie nowego pracownika, to większa szansa na obustronne zadowolenie ze współpracy. Korzystając z aplikacji Symfonia ERP HRcloud można zapobiec rotacji i braku efektywności. Dowiedz się więcej o sposobach na zapewnienie nowym pracownikom odpowiedniego wsparcia w zapoznaniu się z nowym środowiskiem.

Przeglądaj tematy tego artykułu:

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rekomendowany kolejny artykuł:

Więcej na ten temat:

Cyfryzacja procesu zatrudniania

Cyfryzacja procesu zatrudniania

Proces zatrudnienia nowych pracowników w okresie pracy zdalnej lub hybrydowej to spore wyzwanie dla wielu przedsiębiorstw. Z pomocą przychodzą jednak narzędzia i procedury, dzięki którym można ten proces nie tylko zoptymalizować, ale także odczuć jego pozytywny wpływ na szereg obszarów biznesowych. 

Powiązane kategorie

Przywództwo

Wynagrodzenia

Zarządzanie
personelem

Zatrudnianie

Słownik Symfonii

Prowadzenie firmy może być pełne wyzwań, a jednym z nich jest fachowy żargon, który trzeba rozumieć. Nasz słownik wyjaśnia pojęcia w prostych słowach – od A do Z.
Wyświetl słownik