Symfonia. Biznes gotowy na zmiany

Zerowy PIT dla młodych – co musi zrobić pracodawca?

Renata Kotecka

Renata Kotecka

Ekspert Sage ds. zmian prawnych oraz księgowości.

Długość czytania:

12 sierpnia 2019

Dwa miliony młodych pracowników może skorzystać już w tym roku z zerowego PIT-u. Dla przedsiębiorców nowe przepisy oznaczają natomiast konieczność dostosowania systemów IT.

Młodzi pracownicy będą mogli zarabiać więcej już od sierpnia, pod warunkiem, że złożą pracodawcy odpowiednie oświadczenie. Jeżeli tego nie zrobią, to ich wynagrodzenie w tym roku będzie liczone tak jak dotychczas i zwrot nadpłaconego podatku otrzymają dopiero w rozliczeniu rocznym. Pracodawca ma prawo zastosować się do otrzymanego oświadczenia najpóźniej od następnego miesiąca po jego otrzymaniu. Czyli jak otrzyma w sierpniu oświadczenie, to może je uwzględnić już w sierpniu, ale nie musi.

Jak zarządzać firmą w sytuacji kryzysowej?

Zgodnie z nowelą Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, Ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz Ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowych ze środków publicznych pracownicy do 26. roku życia od 1 sierpnia 2019 r. nie będą płacić 18%   podatku dochodowego od osób fizycznych. Aby skorzystać z zerowego PIT-u, prócz odpowiedniego wieku, trzeba spełnić jeszcze następujące warunki:

  • pracować na etacie lub umowie-zleceniu (nowym przepisom nie podlegają prowadzący działalność gospodarczą; zwolnienie nie obejmuje również umów o dzieło i umów zleceń rozliczanych podatkiem ryczałtowym z wynagrodzeniem poniżej 200 zł);
  • zarabiać nie więcej niż 85 528 zł rocznie (to górna granica pierwszego przedziału skali podatkowej). Do tego limitu przychody młodego podatnika będą zwolnione z PIT. Natomiast nadwyżka przychodów ponad tę kwotę podlegać będzie opodatkowaniu na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej.

Ponieważ ustawa weszła w życie 1 sierpnia w roku 2019, limit ten jest niższy i wynosi 35 636,67 zł, ponieważ stanowi tylko 5/12 limitu rocznego. Aby skorzystać ze zwolnienia podatkowego jeszcze w tym roku, młodzi pracownicy muszą złożyć oświadczenie – wystarczy krótka informacja o tym, że dochód nie przekroczy ustawowego limitu.

Jeśli młody pracownik nie napisze takiego oświadczenia, to zwrot podatku z tytułu ulgi otrzyma dopiero w zeznaniu rocznym za 2019 r. Do przychodów uzyskanych od 1 stycznia 2020 r. ulga przy obliczaniu zaliczek na podatek będzie uwzględniana automatycznie (bez konieczności składania oświadczenia przez podatnika).

Młodzi zarobią więcej

Z zerowego PIT-u skorzysta ponad 2 mln młodych ludzi, uzyskując podwyżkę wynagrodzenia o ok. 8%, co oznacza, że w skali roku przybędzie im od 1592 do 6768 zł. Jak obliczyło Ministerstwo Finansów, przy minimalnej pensji wynoszącej 2250 zł brutto po odliczeniu składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, zdrowotne i chorobowe, młodzi uzyskują 133 zł, czyli kwotę, która stanowiła zaliczkę na podatek dochodowy. Przy zarobkach 4765 zł brutto uzyskana kwota wyniesie 355 zł miesięcznie, natomiast przy dochodzie 7127 zł, czyli najwyższym, uprawniającym do zwolnienia, zyskują 564 zł w skali miesiąca.[cta_box id=”557″ title=”Pełna obsługa procesów HR (reference only)” type=”” class=””][/cta_box]

Nowe przepisy wymagają dostosowania systemów IT pracodawców

Zwolnienia młodych pracowników z podatku dochodowego będą wymagały od pracodawców zmian w systemach kadrowo-płacowych ułatwiających prawidłowe obliczanie zaliczki na podatek dochodowy (chodzi głównie o modyfikację listy płac poprzez dodanie kilku dodatkowych pól systemowych). Będą one musiały uwzględniać dwa warunki zerowego PIT, czyli limit kwotowy (w odmiennej wysokości dla 2019 r. i 2020 r.) oraz wiek pracowników. Automatyczne sprawdzenie wieku ogromnie ułatwi prace działom kadr i płac. Pozwoli też uniknąć błędów przy stosowaniu zasad zwolnienia. Trzeba pamiętać, że odpowiedzialność za właściwy pobór zaliczki spoczywa na płatniku.

Przydatna będzie też informacja o rodzaju umowy o pracę, a także (do końca 2019 r.) o oświadczeniach pracowników dotyczących zwolnienia z podatku.

Szablon Biznesplanu

Przeglądaj tematy tego artykułu:

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane kategorie

Planowanie
długoterminowe

Planowanie
globalne

Procesy
biznesowe

Zgodność
z prawem

Słownik Symfonii

Prowadzenie firmy może być pełne wyzwań, a jednym z nich jest fachowy żargon, który trzeba rozumieć. Nasz słownik wyjaśnia pojęcia w prostych słowach – od A do Z.
Wyświetl słownik