Symfonia. Biznes gotowy na zmiany

W Nowym Roku zadbam o siebie! Czyli postanowienia, które dodadzą Ci skrzydeł 

Magdalena Pielak

Magdalena Pielak

Długość czytania:

29 grudnia 2019

Oczekiwanie na Nowy Rok, to zdecydowanie czas magiczny – możemy sprawić sobie nowy, piękny zeszyt, o jakim zawsze marzyliśmy i zacząć pieczołowicie zapisywać w nim cele, które jak wierzymy, w równie magiczny sposób odmienią nasze życie. Tymczasem, w miarę gdy kartka zapełnia się nowymi punktami, wokół sypią się iskry naszego zapału: przeczytam 20 książek, dostanę awans, zacznę ćwiczyć jogę. Tik, tak – zegar tyka, już styczeń, a nasz zapał tylko się tli i tak trudno słowa z kartki zamienić w czyny. Co zrobić, żeby zapał ten rozdmuchać jak żar z ogniska? Oto postanowienia A.D. 2020, które mogą być lekkie i przyjemne jak puszysty, świąteczny sernik.

 1. Zrób własny SWOT

Analiza SWOT, pomaga nie tylko w podejmowaniu codziennych decyzji, ale może też pozwolić nam lepiej poznać siebie. Zastanów się więc jakie są Twoje mocne i słabe strony, jakie szanse i zagrożenia pojawiają się wokół. Przy tym ćwiczeniu powinniśmy pozwolić sobie na całkowitą szczerość, a w razie potrzeby, możemy zderzyć nasz obraz siebie z tym jak widzą nas inni – bliscy, znajomi z pracy. Wyniki będą świetnym wyjściem do stworzenia listy naszych postanowień.

 1. Zaplanuj swoje cele mądrze

Lista celów powinna być krótka, jednak dobrze przemyślana, dzięki czemu zyskamy rozsądny plan działania oraz kontrolę nad jego realizacją. Pomocna może okazać się przy tym metoda S.M.A.R.T (ang. Simple, Measurable, Achievable, Relevant, Timely defined), która zakłada, że wyzwania powinny być:

 • Konkretne – w miarę możliwości, wskażmy jak najwięcej detali. Zamiast ogólników, jak np. „poprawa sprawności fizycznej”, znacznie lepiej przyswoimy wyzwanie, przy którym wskażemy rodzaj aktywności, częstotliwość, a nawet porę dnia: „trzydzieści przysiadów, codziennie o 7:30”,
 • Mierzalne – nasze postępy muszą być łatwe do oceny, a stwierdzenie czy cel został osiągnięty możliwe do wskazania niemal zero-jedynkowo. Tak jak powyżej, pomoże w tym szczegółowość naszego celu (wydarzyło się/nie wydarzyło się),
 • Osiągalne – odpowiedzmy sobie na pytania czy wiem w jaki sposób osiągnąć dany cel, czy mam odpowiednie zasoby (czas, kondycję, wiedzę),
 • Istotne – zastanówmy się czy nasz cel jest warty wysiłku (ważny dla nas), czy to odpowiedni moment na jego realizację, czy idzie w parze z innymi zobowiązaniami,
 • Określone w czasie – wyznaczmy sobie konkretny termin na wykonanie zadania, ułatwi to kontrolę nad jego realizacją i zwiększy naszą motywację (np. obejrzę cztery filmy dokumentalne na temat designu do 20 stycznia).

 

 1. Wyślij swój mózg na siłownię

Jeśli karnet na siłownię może być świetną motywacją do ćwiczeń, dlaczego nie sprawić sobie karnetu na szkolenia? Stały dostęp do bazy nowej wiedzy, to większa szansa na to, że będziemy z niej korzystać, a ponieważ opłaconego karnetu nie chcemy zmarnować, od razu mamy w sobie więcej energii do działania. Rozejrzyjmy się za możliwościami – w Symfonii zapewniamy roczny, nielimitowany dostęp do platformy wiedzy i szkoleń on-line dla specjalistów z obszaru księgowo-finansowego i kadrowo-płacowego. Pokaż szefowi, wspomnij kolegom z pracy. 😉

 1. C.Z.Y.T.A.J. – chociaż 3 strony dziennie

Czytaj wszystko, co wydaje Ci się interesujące! Czytanie wzbogaca nasz zasób słownictwa, poprawia styl i sprawia, że znacznie dokładniej jesteśmy w stanie oddać nasze uczucia i myśli, a więc lepiej komunikujemy się z otoczeniem. Ponadto, czytanie poprawia naszą pamięć, stymuluje mózg, zwiększa zdolności analityczne, redukuje stres i można tak wymieniać bez końca. Dlatego czytajmy – w łóżku, w tramwaju, w kolejce do lekarza – wystarczy kilka stron dziennie, żeby wyrobić w sobie ten wartościowy nawyk. W doborze ciekawych lektur pomogą nam blogi czy fanpage’e z recenzjami (polecamy niezawodne Kurzojady), dzięki nim z literaturą będziemy zawsze na bieżąco. A może tak zacząć od lektur naszej noblistki?

 1. Graj w gry (nie byle jakie!)

Wybitni stratedzy wygrywają małe bitwy oraz potężne wojny – a co więcej, takie umiejętności na wagę złota były nie tylko w starożytnej Sparcie. Dokładna analiza, sprawne planowanie oraz zarządzanie są przydatne w różnych sytuacjach życiowych – nie tylko przy prowadzeniu projektów czy planowaniu strategii firmy, ale również przy organizacji wakacji czy załatwianiu spraw urzędowych. Strategię natomiast można ćwiczyć poprzez zabawę – Azul, Monopoly czy sławna gra w pociągi wymagają od nas pełnej koncentracji, przewidywania ruchów przeciwnika i konsekwencji. A co najważniejsze, nowe umiejętności z bezpiecznego pola bitwy planszówek, możemy sprawnie przenosić do odrobinę bardziej skomplikowanej rzeczywistości.

 1. W Nowym Roku planuj pracę tylko na 5 godzin – da się

Jeśli codzienne rano Twoja lista zadań składa się z aktywności zaplanowanymi na całe 8 godzin, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że zwykle nie udaje Ci się wykonać ich wszystkich lub zostajesz w pracy po godzinach. Dlatego zacznij planowanie swoich obowiązków na 5 godzin w ciągu dnia. Trzy pozostałe godziny przeznacz na nieplanowane czynności, których zwyczajnie nie da się uniknąć (poprawki, projekty ad hoc) a także na zjedzenie obiadu, wypicie zielonej herbaty czy odpoczynek – chwila na rozprostowanie kości, przejrzenie newsów czy rozmowę to naturalna, nierozłączna część naszego dnia.

Jak zarządzać firmą w sytuacji kryzysowej?
 1. Odpocznij wreszcie!

A teraz zapamiętaj – odpowiedni odpoczynek to ten, którego w danym momencie potrzebuje Twój organizm, więc słuchaj siebie. Czasem będzie to drzemka, czasem spacer, raz kino niezależne, to znów lekka, świąteczna komedia. Realizuj swoje zainteresowania, zadbaj o codzienną dawkę ruchu i otaczaj się najbliższymi. A co najważniejsze – nie bój się wykorzystywać swoich dni urlopowych, dbaj o cenny czas dla siebie.

Chociaż często zdarza się, że nasze noworoczne postanowienia zostają przytłoczone codziennością i znikają gdzieś na dnie szuflady, mamy nadzieję, że w Nowym Roku popatrzycie na nie w inny sposób. Niech obowiązek dbania o siebie stanie się przyjemnością, nie mniejszą niż Wasze ulubione świąteczne słodkości.

Przeglądaj tematy tego artykułu:

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rekomendowany kolejny artykuł:

Cyfryzacja procesu zatrudniania

Cyfryzacja procesu zatrudniania

Proces zatrudnienia nowych pracowników w okresie pracy zdalnej lub hybrydowej to spore wyzwanie dla wielu przedsiębiorstw. Z pomocą przychodzą jednak narzędzia i procedury, dzięki którym można ten proces nie tylko zoptymalizować, ale także odczuć jego pozytywny wpływ na szereg obszarów biznesowych. 

czytaj dalej

Więcej na ten temat:

Klucz do rozwoju Twojej firmy? Szkolenia dla pracowników w ramach nowej platformy Akademii Symfonii

Klucz do rozwoju Twojej firmy? Szkolenia dla pracowników w ramach nowej platformy Akademii Symfonii

Udział w szkoleniach zawodowych to w dzisiejszych czasach konieczność. Wpływa to nie tylko na rozwój kompetencji samych pracowników, ale także na sukces całego przedsiębiorstwa. Jak to osiągnąć w dzisiejszym, dynamicznym świecie? Z pomocą przychodzi nowa odsłona platformy edukacyjnej Akademii Symfonii, czyli zbiór ponad 250 kursów z aktualną dawką merytorycznej wiedzy, dostępnych każdego dnia, o każdej porze i z dowolnego miejsca.

Powiązane kategorie

Planowanie
długoterminowe

Planowanie
globalne

Procesy
biznesowe

Zgodność
z prawem

Słownik Symfonii

Prowadzenie firmy może być pełne wyzwań, a jednym z nich jest fachowy żargon, który trzeba rozumieć. Nasz słownik wyjaśnia pojęcia w prostych słowach – od A do Z.
Wyświetl słownik