Symfonia. Biznes gotowy na zmiany

Cyfryzacja podatków? Najpierw porozmawiajmy o cyfrowych wyzwaniach, przed jakimi stoją przedsiębiorcy i państwo

Piotr Ciski

Piotr Ciski

Prezes Zarządu Symfonii

Długość czytania:

2 września 2019

Cyfryzacja państwa i podatków przyspiesza rozwój gospodarczy, jednak by przebiegała sprawnie i przynosiła zamierzone korzyści zarówno stronie państwowej, jak i przedsiębiorcom – wymaga współpracy a także przezwyciężenia kilku barier.

Twoje cyfrowe biuro [webinarium]

Jako firma od lat wspierająca transformację cyfrową polskich przedsiębiorstw, będąca od początku blisko cyfryzacji podatków, zachęcamy do spojrzenia na proces cyfryzacji z różnych punktów widzenia: prawnego, technologicznego, biznesowego, społecznego, komunikacyjnego. Nie ma bowiem cyfryzacji państwa bez cyfryzacji biznesu. Dlatego wszystkim nam powinno zależeć na dobrym rozumieniu procesu cyfryzacji, poznaniu perspektywy drugiej strony.

Aby dobrze sobie uzmysłowić wagę tego wyzwania, warto zadać kilka pytań:

  • Jak cyfryzacja państwa i podatków zmienia polskie przedsiębiorstwa?
  • Co powinniśmy zrobić, aby podatnicy byli postrzegani jako klienci?
  • Jakie są rzeczywiste koszty cyfryzacji podatków dla przedsiębiorców, państwa, podatników?
  • Jak przeciwdziałać wykluczeniu cyfrowemu w biznesie?

Cyfrowy falstart

Idziemy w stronę automatyzacji podatków, co w perspektywie kolejnych lat powinno odciążyć przedsiębiorców z części obowiązków raportowych. Przy odpowiedniej organizacji procesów dotyczących zbierania i wprowadzania danych oraz obiegu dokumentów w przedsiębiorstwie czy w kontaktach z dostawcami i usługodawcami (np. biurami rachunkowymi) proces raportowania podatkowego będzie niejako automatyczny. Zanim to jednak nastąpi trzeba przeorganizować procesy w przedsiębiorstwie pod katem wymogów scyfryzowanego państwa. Z tym wyzwaniem nie poradzimy sobie „ręcznie”, pozostając przy papierowej dokumentacji czy prostych arkuszach kalkulacyjnych. Bez dobrych narzędzi informatycznych niemożliwym jest zautomatyzowanie wielu czynności administracyjnych, a tym samym skuteczne unikanie błędów, które jako ludzie popełniamy. Te błędy niestety coraz sprawniej będą wyłapywały systemy, jakimi dysponują urzędy kontrolne (np. KAS).

Wydaje się, że uzbrojenie się w oprogramowanie to nic trudnego w sytuacji, gdy dostęp do rozwiązań IT jest szerszy (duża oferta różnych dostawców) oraz tańszy (za sprawą np. dostępności programów w subskrypcji). Jednak o tym, że to dla naszego biznesu ogromne wyzwanie, możemy się przekonać, gdy popatrzymy na stopień dojrzałości cyfrowej naszej gospodarki na tle Unii Europejskiej. Niedostateczna informatyzacja przedsiębiorstw jest jednym z istotnych składników oceny, jaką wystawia nam Eurostat, publikując badania Digital Economy and Society Index (DESI). Jesteśmy dopiero na 24. miejscu w Unii Europejskiej pod kątem stopnia zaawansowania cyfrowego i ten stan utrzymuje się od lat.

Cyfrowe podatki tak, ale…

Informatyzacja i cyfryzacja przedsiębiorstw to jedno. Jednocześnie, aby stworzyć warunki do sprawnej adaptacji wymogów cyfrowego państwa w biznesie, trzeba także nieco innego podejścia ze strony legislatora. Niestety w ostatnich latach właśnie kwestie podatkowe ciągną nas w dół w różnych rankingach państw o najbardziej przyjaznym klimacie do robienia biznesu. W ostatnim zestawieniu przygotowanym przez Bank Światowy (ranking Doing Business) spadliśmy na 33. pozycję, gdzie właśnie pod kątem czasu i skomplikowana procesu płacenia podatków jesteśmy klasyfikowani aż na 69. miejscu na świecie (sam ranking zawiera różne wskaźniki, te podatkowe to jedna ze składowych). Z resztą w podobnym tonie nasz kraj opisuję też inne zestawienia, podkreślające m.in. dużą liczbę zmian prawnych. Myślę, że tu – by poprawić ten stan rzeczy – moglibyśmy zaczerpnąć nieco z modelu brytyjskiego, gdzie podatnik określany jest jako „klient”, co pociąga za sobą szereg konsekwencji. (Więcej o brytyjskim podejściu można przeczytać np. tutaj)

Sprawna cyfryzacja państwa wymaga współpracy

Na koniec chciałbym jeszcze przytoczyć kilka postulatów, które w Symfonii uważamy za istotne, by proces cyfryzacji państwa i biznesu usprawnić, a w efekcie przyspieszyć. Dziś szczególnie potrzebne nam są:

  • Wskazówki dla biznesu, jak usprawniać procesy;
  • Jednoznaczne oczekiwania wobec przedsiębiorców;
  • Wydłużone i dobrze przygotowane konsultacje techniczne nowych scyfryzowanych regulacji z dostawcami IT;
  • Dostęp do rzetelnej dokumentacji dotyczącej zmian co najmniej dla dostawców IT;
  • Środowisko testowe dla cyfrowych danych.

Nie są to tematy na jedną rozmowę. Dlatego właśnie także [tweet]w tym roku jesteśmy na Forum Ekonomicznym w Krynicy, gdzie biznes spotyka się z administracją publiczną, gdzie o powyższych tematach dyskutowaliśmy z ludźmi, którzy na co dzień współtworzą cyfryzację[/tweet], gdzie warto dążyć do promocji dobrych praktyk.

Transformacja cyfrowa Twojej firmy - od czego zacząć

Przeglądaj tematy tego artykułu:

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane kategorie

Planowanie
długoterminowe

Planowanie
globalne

Procesy
biznesowe

Zgodność
z prawem

Słownik Symfonii

Prowadzenie firmy może być pełne wyzwań, a jednym z nich jest fachowy żargon, który trzeba rozumieć. Nasz słownik wyjaśnia pojęcia w prostych słowach – od A do Z.
Wyświetl słownik