Symfonia. Biznes gotowy na zmiany

Cyfrowa księgowość i podatki

Bogdan Zatorski

Bogdan Zatorski

Ekspert konsultingu biznesowego w Symfonii

Długość czytania:

6 października 2021

Pamiętamy wszyscy, ile emocji wywołało wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego w komunikacji między przedsiębiorcami a organami podatkowymiNajczęściej mówiło się o nim w kontekście korzyści, jaki niesie dla administracji. Dla firm miał to być dodatkowy obowiązek z drakońskimi karami w tle za błędy w raportach. 

Warto jednak zwrócić uwagę na drugą stronę tego medalu, że dzięki JPK można dokładnie przyjrzeć się sytuacji finansowej swojej firmy. To chociażby ułatwienie w przekazywaniu dokumentów do urzędu skarbowego. Ponadto, takie rozwiązania jak np. Symfonia e-Audytor pozwalają upewnić się jeszcze przed wysłaniem JPK, że pliki są zgodne i nie zawierają w sobie błędów, które administracja może zakwestionować. Dla zainteresowanych tym nieco bardziej optymistycznym podejściem do Jednolitego Pliku Kontrolnego polecam lekturę mojego artykułu, w którym znalazłem aż 7 korzyści dla przedsiębiorców wynikających z wprowadzenia JPK. 

Gdyby jednak ktoś uznał, że to za mało i potrzebował twardych danych – to informuję, że JPK to skarbnica wiedzy na temat sytuacji finansowej firmy. W jednym z podcastów stawiam tezę, iż Jednolite Pliki Kontrolne to w zasadzie sposób dzielenia się informacją ustrukturalizowaną, uporządkowaną. Taką, po której wiadomo, w którym miejscu i jakich informacji można się spodziewać. Największym problemem przed erą JPK, z jakim stykali się przedsiębiorcy było bowiem uporządkowanie informacji, czyli zbudowanie takich narzędzi, raportów, w którym można było się spodziewać w ściśle określonym miejscu danych. Pliki JPK spełniają dokładnie taką funkcję, prawda? Zachęcam do posłuchania całej rozmowy tutaj 

  Właściwa analiza danych (które dostarczają nam m.in. cyfrowe dokumenty i cyfrowe podatki, o czym wspomniałem wyżej) ma wpływ na rozwój gospodarczy. By ten przebiegł sprawnie i przyniósł zamierzone korzyści zarówno stronie państwowej, jak i przedsiębiorców – wymaga współpracy a także przezwyciężenia kilku barier. By stworzyć warunki do sprawnej adaptacji wymogów cyfrowego państwa w biznesie, trzeba także nieco innego podejścia ze strony legislatora. Niestety w ostatnich latach właśnie kwestie podatkowe ciągną nas w dół w różnych rankingach państw o najbardziej przyjaznym klimacie do robienia biznesu. W ostatnim zestawieniu przygotowanym przez Bank Światowy (ranking Doing Business) spadliśmy na 33. pozycję, gdzie właśnie pod kątem czasu i skomplikowana procesu płacenia podatków jesteśmy klasyfikowani aż na 69. miejscu na świecie (sam ranking zawiera różne wskaźniki, te podatkowe to jedna ze składowych). O tym, że sprawna cyfryzacja wymaga współpracy po obu stronach pisał na blogu Piotr Ciski, prezes Symfonii. To bardzo ważny materiał w kontekście tego, jak długofalowo patrzeć na cyfryzację i co ją wstrzymuje. 

Jako firma od lat wspierająca transformację cyfrową polskich przedsiębiorstw, będąca od początku blisko cyfryzacji podatków, chcemy nie tylko wprowadzać zmiany prawne w oprogramowaniu. Zależy nam także, by te zmiany były przez Was rozumiane. Wśród artykułów nie zabraknie też porad nt. estońskiego CIT i tego, jak korzystać z tego rozwiązania podatkowego dla firm, podpowiem, czym jest elektroniczna faktura i czym różni się od PDF i co musisz wiedzieć o nowym rejestrze podatników VAT i rachunków bankowych. Raz z miesiącu znajdziesz też nagranie z naszego cyklicznego spotkania „Bilans Księgowy”. Podsumowuję w nim najnowsze zmiany prawne, które są ważne z widzenia księgowości. 

Zapraszam!

Bogdan Zatorski

Przeglądaj tematy tego artykułu:

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rekomendowany kolejny artykuł:

Więcej na ten temat: