Symfonia. Biznes gotowy na zmiany

Nowoczesne biuro rachunkowe to odpowiedź na zmiany i wyzwania związane z zawodem księgowego

Bogdan Zatorski

Bogdan Zatorski

Ekspert konsultingu biznesowego w Symfonii

Długość czytania:

4 października 2021

Nowoczesne biuro rachunkowe to odpowiedź na zmiany i wyzwania związane z zawodem księgowego.

W swojej wieloletniej pracy związanej z księgowością, finansami i sferą podatkową chyba nigdy nie obserwowałem większych zmian w zawodzie i wyzwań związanych z prowadzeniem biura rachunkowego niż obecnie. W ostatnich latach ilość zmian w prawie zaskakuje nawet najbardziej wytrawnych księgowych, a przecież jako grupa zawodowa jesteśmy niezwykle dobrze przygotowani do radzenia sobie z gąszczem przepisów.

W końcu księgowi uczą się przez cały czas i to bardzo intensywnie. Prowadząc szkolenia czy spotykając się z księgowymi, doradcami, rewidentami w Akademii Symfonii często słyszę, jak trudno jest dziś nadążyć za galopującymi zmianami.

Prawo to jedno, ale równolegle jesteśmy świadkami technologicznej rewolucji. Od kilku lat, po wprowadzeniu pierwszych JPK, cyfryzacja podatków i księgowości przyspiesza z każdym rokiem. Split payment, e-sprawozdania finansowe, biała lista podatników VAT, za chwilę czkają nas obowiązkowe e-faktury wraz z Centralnym Rejestrem Faktur.

To duże zmiany, wymuszające układanie pracy w biurach rachunkowych na nowo. Fiskus używa coraz bardziej wyrafinowanych narzędzi kontroli elektronicznej – od weryfikacji JPK po automatyczne kontrole rachunków bankowych. A koszty technologiczne i merytoryczne obsługi tych obowiązków przedsiębiorcy często przerzucają na biura rachunkowe.

To oczywiście stale wzmacnia popyt na usługi biur, jednak rosnące przy tym kary za błędy w rozrachunkach nie pozwalają księgowym spać spokojnie. Podobnie jak rosnąca konkurencja w wyniku braku uregulowania zawodu. Konkurencja, która nie zawsze może i chce jakościowo wejść na poziom, jakiego oczekują klienci, a o jaki zabiegają takie organizacje jak Stowarzyszenie Księgowych w Polsce.

Jako dostawca oprogramowania dla biur rachunkowych wspieramy inicjatywy podejmowane przez SKWP, szukamy rozwiązań dla największych problemów i wyzwań księgowych. Automatyzacji pracy w zawodach finansowych nie trzeba się obawiać, natomiast trzeba ją wykorzystać do ułatwienia codziennej pracy, uwolnienia się od najbardziej pracochłonnych, prostych czynności, ale też zwiększenia swojego poziomu bezpieczeństwa, eliminacji błędów, które wszyscy popełniamy.

Zaoszczędzony czas i spokojniejsza głowa pozwolą odpowiedzieć na rosnące potrzeby klientów, którzy już nie szukają tylko buchalterów, ale doradców, opiekunów swoich finansów. To przyszłość księgowości, to przyszłość biur księgowych – odczarowywanie danych, które każde przedsiębiorstwo zbiera dziś w ilościach hurtowych. Raportowanie w dużej mierze zrobią za nas systemy informatyczne, ale to od nas zależy, co w tych systemach się znajdzie.

To miejsce przygotowaliśmy właśnie z myślą o tych księgowych, doradcach, specjalistach, właścicielach biur rachunkowych, którzy chcą w tym chaosie i mnogości zmian znaleźć swoją drogę.

Wspólnie z zespołem redakcyjnym Symfonii jak również licznymi ekspertami z biur rachunkowych, uczelni, stowarzyszeń publikujemy tu informacje wspierające działalność biur rachunkowych – prowadzenie biznesu, przekładanie przepisów na praktykę, wykorzystanie technologii w codziennej pracy.

Zachęcam do:

  • oglądania webinariów, w tym Bilansu Księgowego, w czasie którego co miesiąc wraz z Wojciechem Zajączkowskim omawiamy najnowsze zmiany i propozycje zmian prawnych,
  • słuchania podcastów, gdzie do rozmów zapraszamy praktyków ze świata nie tyko rachunkowości, ale i technologii,
  • czytania artykułów, analiz, ale także raportów z badań i praktycznych poradników, przygotowywanych zarówno w Symfonii jak i z udziałem znakomitych partnerów, wśród których mogę wymienić Stowarzyszenie Księgowych w Polsce czy Fundację Digital Poland,
  • relacji z wydarzeń ważnych dla rynku – polecam szczególnie coroczną konferencję „Biura rachunkowe na zakręcie”, organizowaną przez SKWP, czy Międzynarodowy Kongres Biur Rachunkowych,
  • wreszcie zapoznania się z tym, co nowoczesne biuro rachunkowe potrzebuje do obsługi każdego swojego klienta w sferze technologicznej.

 

Przeglądaj tematy tego artykułu:

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Rekomendowany kolejny artykuł:

Więcej na ten temat:

Powiązane kategorie

Badania

Liderzy
Symfonii

Po godzinach

Wybór
redakcji

Słownik Symfonii

Prowadzenie firmy może być pełne wyzwań, a jednym z nich jest fachowy żargon, który trzeba rozumieć. Nasz słownik wyjaśnia pojęcia w prostych słowach – od A do Z.
Wyświetl słownik