Symfonia. Biznes gotowy na zmiany

Świat produkcji moimi oczami – Tomasz Kozłowski

Tomasz Kozłowski

Tomasz Kozłowski

Długość czytania:

1 października 2021

Świat produkcji moimi oczami – Tomasz Kozłowski. Nazywam się Tomasz Kozłowski i od ponad 20 lat jestem związany z branżą IT. Na co dzień zajmuję się poszukiwaniem i wprowadzaniem w praktyce rozwiązań informatycznych z zakresu automatyzacji dla branży produkcyjnej w Symfonii ERP.   

Zapraszam!

Branża produkcyjna przeżywa w Polsce prawdziwe odrodzenie. W przeciwieństwie do tej w strefie euro, gdzie aktywność produkcyjna wciąż jest niższa niż przed pandemią. Nasi zachodni sąsiedzi przenoszą część produkcji do nas, a do uprzywilejowanych należą reprezentanci produkcji urządzeń elektrycznych, robotów i linii technologicznych, wyrobów elektronicznych i optycznych, materiałów budowlanych, produktów chemicznych.

W tym maratonie produkcyjnym łatwo jednak o zadyszkę, zwłaszcza gdy okaże się, że nie jesteśmy przygotowani technologicznie do „zarządzenia” tym popytem.

Oprogramowanie Enterprise Resource Planning (ERP) integruje wszystkie aspekty działalności (zasoby, operacje, monitorowanie, raportowanie, sprzedaż, księgowość i finanse, itp.) i pozwala przedsiębiorstwu na sprawne funkcjonowanie. Dokładne planowanie produkcji, lepsza kontrola nad zapasami, usprawnione planowanie procesów i koordynacja kanałów dystrybucji umożliwiają producentom poprawę terminowości dostaw, co jest ważnym wskaźnikiem wydajności. Dzięki automatyzacji wielu działań firma zmniejsza również swoje uzależnienie od procesów manualnych. To nie tylko przyspiesza proces produkcyjny, ale także minimalizuje błędy.

Choć sektor przemysłowy w Polsce radzi sobie dobrze, to nie idzie mu dobrze w kontekście wdrożeń rozwiązań ERP. Z badania przeprowadzonego w 2019 roku na zlecenie PSI Polska wynika, że aż 33% średnich i 15% dużych firm produkcyjnych wciąż nie dysponuje systemami ERP. Warto to zmienić. Do dziś zdarza się, że duża firma, zatrudniająca ponad 1000 pracowników, planuje procesy produkcyjne za pomocą arkusza kalkulacyjnego typu Excel.

Wydaje się to intuicyjne i dość proste, ale tylko do pewnego etapu rozwoju organizacji. W dłuższej perspektywie takie rozwiązanie oznacza dla naszego biznesu pułapki: zabierają czas, nie są bezpieczne, przede wszystkim zaś nie gwarantują aktualności danych! Na blogu Symfonii piszę szerzej, czemu moim zdaniem Excel już nie wystarczy w skalowaniu biznesu.

Gdy już poznasz moje argumentu przeciw arkuszom kalkulacyjnym, zapraszam Cię do podsłuchania podcastu o tym, jak zabrać się za cyfryzację produkcji. Dowiesz się z niego, że dzięki odpowiedniej analizie danych, które system ERP zbiera z działu produkcji, sprzedaży, zakupów, zamówień, można przewidywać różnego rodzaju trendy i zapobiegać negatywnym skutkom, które mogą nastąpić”. Polecam całą rozmowę, która podpowie od czego zacząć.

W dalszym etapie proponuję zapoznać się z nagraniami webinariów, w których poruszamy zagadnienie automatyzacji produkcji w ujęciu praktycznym. Wyzwaniem dla każdej firmy produkcyjnej jest sprawny system informujący o postępach w realizacji zamówień klientów.

Oprogramowanie klasy MES rejestruje w czasie rzeczywistym sygnały o stopniu wykonania czynności, zadań, operacji technologicznych w procesie technologicznym co pozwala na efektywne zarządzanie zdolnościami produkcyjnymi. Więcej na ten temat opowiadam podczas szkolenia, z którego nagranie możesz obejrzeć tutaj.

Jak zabezpieczyć trwałość łańcuchów dostaw dla firmy produkcyjnej? To pytanie często pada z ust potencjalnych klientów. Z myślą o nich przygotowałem poradnik, który także znajdziesz na blogu Symfonii.

I na koniec – głos zadowolonego klienta. Potwierdzenie, że automatyzacja produkcji ma sens i realnie pomaga. W rozmowie z nami dystrybutor części do chłodzenia silników i klimatyzacji AVA CEE mówi, jak Symfonia Mobilny Magazyn pozwoliło zdalnie monitorować cały proces dostawy i powiązać je z funkcjonującym systemem ERP.

Zapraszam do świata automatyzacji produkcji, widzianej moimi oczami!

Tomasz Kozłowski

Przeglądaj tematy tego artykułu:

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rekomendowany kolejny artykuł:

Więcej na ten temat:

System ERP w czasie pandemii i po niej

System ERP w czasie pandemii i po niej

COVID zmienił świat. Niepewność wciąż się utrzymuje, a wiele gospodarek lub poszczególnych branż cierpi z powodu powtarzających się lockdownów. Już wiemy, że nasze życie będzie wyglądać inaczej, nawet gdy świat w końcu ponownie się otworzy. Inaczej będziemy pracować, inaczej będą wyglądać podstawowe procesy biznesowe.